Ukrainian-Hungarian Dialogue on the History of the Second World War and the Holocaust
December 11 és 13. között Ungváron került sor az MTA második világháború története albizottsága és az Ungvári Nemzeti Egyetem Történelem és Nemzetközi Kapcsolatok Kara által szervezett ukrán-magyar konferenciára. Az albizottság az Ukrajna elleni háború kirobbanása óta tervezte, hogy konferenciát szervez ukrán és magyar történészek számára, hogy elősegítse a kétoldalú kapcsolatok erősítését és hogy kifejezésre juttassa az ukrán kollégákkal és az egész ukrán néppel való szolidarítást. Az előkészítő munkák idén tavasszal indultak meg. Az albizottság elnöke Stark Tamás kétszer járt Ungváron, hogy ukrán szervezőtársával, a nemzetközileg is ismert holokausztkutató Pavlo Khudish-sal megszervezze a konferenciát. Ez hosszú és nehéz munka volt. A konferencián 11 ukrán és 9 magyar kutató vett részt. Az ukrán kollégák egy kivételével fizikailag is jelen voltak, míg a magyar előadók közül Huhák Heléna, Mitrovits Miklós, Stark Tamás és Jeszenszky Géza vállalta a kiutazást. A többi résztvevő, Barna Ildikó, Klacsmann Borbála, Koloh Gábor, Szécsényi András és Turbucz Dávid online tartotta meg az előadását.
A konferencia központi témája a holokauszt volt. Az ukrán történetírás csak az elmúlt évtizedben kezdte meg a korábban tabunak tekintett téma feldolgozását. Több előadó foglalkozott a német megszállók által létrehozott ukrán milíciának és az ukrán nemzeti partizán mozgalomnak (OUN-Orhanizacija ukrajinszkij nacionalisztyiv) a holokausztban betöltött szerepével. A konferencia másik kiemelt témája Kárpátalja múltja volt. Több előadás hangzott el a terület történetének olyan korszakairól, melyekkel a magyar történetírás viszonylag keveset foglalkozik. Ilyen az1938 októberétől 1939 márciusáig tartó időszak, amikor Kárpátalja autonóm, sőt egy napig független volt, majd a szovjetrendszer bevezetésének kora, mely 1944 novemberében kezdődött.
Bár Ungvár utcáit járva közvetlenül nem lehet érzékelni a háborút, de az mégis mindent áthat. Az ukrán kollégák egy része olyan városokból érkezett, melyeket rendszeresen támad az orosz haderő. Mindenkinek van közvetlen hozzátartozója a fronton és mindenkinek van hozzátartozója, barátja, aki már elesett a védelmi harcokban. A magyar történészek jelenléte és együttérzése nagyon sokat jelentett számukra.
A konferencia létrehozásához hozzájárult a Magyar Tudományos Akadémia és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont is.
Képek a konferenciáról